Home Sports Vincy T10 Premier League: Full schedule, squads, stay streaming | Cricket Information

Vincy T10 Premier League: Full schedule, squads, stay streaming | Cricket Information

SHARE


After a chronic break on account of coronavirus pandemic, stay cricket motion will make a return to Caribbean when a number of the huge names from the nation participate in Vincy T10 Premier League 2020, which is slated to start from Might 22.

A complete of six groups specifically Grenadine Divers, La Soufriere Hikers, Salt Pond Breakers, Darkish View Explorers, Botanic Gardens Rangers and Fort Charlotte will function within the match.

The Vincent T10 Premier League is organised by St Vincent and the Grenadines Cricket Affiliation on the Arnos Vale Sporting Advanced in St Vincent. 

Whereas all of the worldwide cricketing actions the world over stay at halt on account of pandemic, the match will present a much-needed reduction to the followers as they are going to be allowed to go to the stadium and watch the video games on account of much less variety of coronavirus circumstances within the island.

Sunil Ambris, pacer Kesrick Williams and Obed McCoy are a number of the huge names from West Indies who will participate within the league.

Forward of the league, allow us to check out the whole schedule and squads for the occasion:

SCHEDULE

Might 22, Friday

Grenadines Divers vs Salt Pond Breakers – 6 PM

La Soufriere Hikers vs Botanic Backyard Rangers – Eight PM

Darkish View Explorers vs Fort Charlotte Strikers – 10 PM

Might 23, Saturday

Darkish View Explorers vs La Soufriere Hikers – 6 PM

Fort Charlotte Strikers vs Salt Pond Breakers  – Eight PM

Grenadines Divers vs Botanic Backyard Rangers  – 10 PM

Might 24, Sunday

Botanic Backyard Rangers vs Darkish View Explorers – 6 PM

Grenadines Divers vs Fort Charlotte Strikers – Eight PM

Salt Pond Breakers vs La Soufriere Hikers – 10 PM

Might 25, Monday

Salt Pond Breakers vs Botanic Backyard Rangers – 6 PM

La Soufriere Hikers vs Fort Charlotte Strikers – Eight PM

Grenadines Divers vs Darkish View Explorers – 10 PM

Might 26, Tuesday

Grenadines Divers vs La Soufriere Hikers – 6 PM

Darkish View Explorers vs Salt Pond Breakers – Eight PM

Botanic Backyard Rangers vs Fort Charlotte Strikers – 10 PM

Might 27, Wednesday

Fort Charlotte Strikers vs Grenadines Divers – 6 PM

Darkish View Explorers vs Botanic Backyard Rangers – Eight PM

Salt Pond Breakers vs La Soufriere Hikers – 10 PM

Might 28, Thursday

Fort Charlotte Strikers vs Darkish View Explorers – 6 PM

Grenadines Divers vs Salt Pond Breakers – Eight PM

La Soufriere Hikers vs Botanic Backyard Rangers – 10 PM

Might 29, Friday

La Soufriere Hikers vs Fort Charlotte Strikers – 6 PM

Grenadines Divers vs Botanic Backyard Rangers  – Eight PM

Salt Pond Breakers vs Darkish View Explorers  – 10 PM

Might 30, Saturday

Semifinal 1 – Group 1 vs Group 4 – 6 PM

Semifinal 2 – Group 2 vs Group 3 – 8.30 PM

Might 31, Sunday

Third place decider: Loser of semi-final 1 vs Loser of semi-final 2 – 6 PM

FINAL – Winner of semi-final 1 vs Winner of semi-final 2  – 8.30 PM

The complete squads are as follows:

Grenadines Divers: Obed McCoy, Asif Hooper, Shem Browne, Anson Latchman, Tijorn Pope, Romano Pierre, Wayne Harper, Geron Wyllie, Razine Browne, Richie Richards, Shammick Roberts, Braxie Browne, Alex Samuel.

Darkish View Explorers: Lindon James, Deron Greaves, Andrew Thomas, Darius Martin, Shammon Hooper, Davian Barnum, Sealron Williaams, Kensley Joseph, Cody Horne, Kemron Strough, Ojay Matthews, Javod Williams, Denson Hoyte.

Fort Charlotte Strikers: Keron Cottoy, Gidron Pope, Ray Jordan, Ronald Scott, Rasheed Frederick, Kirton Lavia, Jahiel Walters, Sealroy Williams, Olanzo Bellingy, Chelson Stowe, Kenroy Williams, Sylvan Spencer, Renrick Williams

Botanic Gardens Rangers: Kesrick Williams, Hyron Shallow, Romel Foreign money, Kenneth Dember, Romario Bibby, Atticus Browne, Oziko Williams, Kimali Williams, Kevin Abraham, Nigel Small, Casnel Morris, Joey Welcome, Ray Charles.

Salt Pond Breakers: Sunil Ambris, Delorn Johnson, Rickford Walker, Donwell Hector, Jeremy Layne, Javid Harry, Benniton Stapleton, Kadir Nedd, Seon Sween, Wesrick Strough, Kevin Peters, Christroy John, Urnel Thomas.

La Soufriere Hikers: Desron Maloney, Dean Browne, Dillon Douglas, Othneil Lewis, Salvan Browne, Rayan Williams, Rawdon Bentick, Casmus Hackshaw, Kenson Dalzell, Jeremy Haywood, Tilron Harry, Kimson Dalzell, Camano Cain

The stay streaming of the matches will happen on Fancode app.

 



LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here